РАЗОМ ДО ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ!
Головна » Статті » Статті » Статті

Душевний біль. Що з ним робити і як правильно допомогти?

«Я помітив, що ти завжди всім посміхаєшся, але це лише ввічливість. Твоя посмішка пуста і від цього трохи неприємно. Таке відчуття, що за сміхом ти ховаєш свій біль».

Ніколас Д. Вульфвуд

                       

Посмішка - не єдина маска, під якою ховається глибокий і роздираючий зсередини біль від втрати близької людини, дому, роботи, розриву важливих відносин, розлучення, серйозних неприємностей тощо.

Маски, за якими ховається біль, різні. У них різні форми, розміри, структура, прояви. Не завжди біль можна розпізнати і часто прояви людини сприймаються соціумом, як його сильні сторони, але насправді такі прояви є потужними захисними механізмами психіки, щоб сховати біль. Такими масками можуть бути:

- зовні сильний стержень людини (пр.: «чоловіки не плачуть», «коня на скаку зупинить», «я сам (а)»);

- підвищена агресивність (пр.: "не підходь!», «тільки спробуй не послухатися »);

- беземоційність (пр.: « я ніколи не плачу», «телячі ніжності»);

- відчуженість («моя хата з краю , нічого не знаю», «не чіпайте мене, бо у мене все добре»);

- зацикленість на сексі ( «секс - єдиний спосіб отримання задоволення», «партнери на один раз»);

- інші маски, які сприймаються оточенням як правильні, сильні і гармонійні прояви особистості, однак насправді глибоко всередині у цих людей ниє та стогне вогнище не пережитого колись болю.

Такі, одягнені колись на обличчя маски, як пластир, котрий наклеїли на глибоку гнійну рану. Пластир допомагає не бачити оточуючим, що є рана, і зовні все прекрасно, а тим часом в організм потрапляє інфекція, як бомба уповільненої дії. Рано чи пізно відбудеться вибух, якщо пощастить - назовні у вигляді спалаху агресії, депресивно-маніакальних проявів і інших деструктивних проявів особистості. Проте найчастіше вибухає всередині… Тоді біль заражає внутрішні органи і починає проявляєтися у вигляді психосоматичних захворювань. Захворювань таких незліченна кількість і вони проявляються в залежності від того, де в тілі зафіксоване вогнище болю непережитої травми, яку колись затиснули і не дали вийти назовні. Практично всі люди, якщо у них запитати де болить, показують місце, де ниючий біль від втрати застряг у тілі.

ЯК ЖЕ НЕ ДОПУСТИТИ ХВОРОБИ ТІЛА І ВЧАСНО НАДАТИ ДОПОМОГУ ПРИ БОЛЮ ТА ВТРАТІ?

1. ХИБНІ РОЗРАДНИКИ! ЯКОЇ ДОПОМОГИ НЕОБХІДНО УНИКАТИ? У багатьох випадках у нас є до кого звернутися за допомогою і хто може підтримати так, як нам це потрібно, але є помилки, які допускає практично кожен, хто щиро хоче допомогти.

У наведеному нижче переліку, практично кожен, хто колись допомагав людині з болем / горем від втрати, впізнає себе. Часто ми, по необачності, використовуємо такі помилкові розрадники: «На те Божа Воля», «Не має випробувань, яких ми не можемо винести», «До весілля заживе», «Час лікує», «Клин клином вибиває», «Наступний раз буде краще», «У вас буде ще дитина», «Я прекрасно тебе розумію, так як переживав подібне», «Не вішай носа і перестань шкодувати себе», «Завтра тобі буде краще», «Значить так було потрібно», «Де твоя віра в Бога / вищі сили?», «Скільки можна вже страждати? Зберися» (перелік помилкових розрадників, який надає доктор Меррілл Різ, сертифікований травматолог Академії травматології «Зелений Хрест », співкоординатор Центру Вивчення травми Regent University USA).

Як ці загальноприйняті слова розради можуть допомогти людині у важкий момент? Адже біль у нього всередині і щоб вилікуватися від нього потрібно дозволити йому вийти, а не втікати глибше. Перераховані вище хибні розрадники категорично не рекомендовані у використанні при випадках переживання болю і горя від втрати. Такі розрадники не допомагають, а навпаки посилюють емоційний стан людини. Коли ви їх використовуєте, у переживаючої травму людини, виникає почуття провини, агресія, бажання закритися, багато працювати, зануритися у вживання алкоголю \ наркотиків, шукати розраду в випадкових і численних зв'язках, уникаючи розмов про те, що болить. Такі хибні розрадники якраз і сприяють одяганню перерахованих вище масок і ввімкненню захисних механізмів психіки, які згодом призводять до фізичних захворювань.

2. СЕКРЕТИ ПРАВИЛЬНОЇ ДОПОМОГИ! ЯК ДОПОМОГТИ  І ДОПОМАГАЮЧИ ПРИНЕСТИ ДОБРО?

Сучасні травматерапевти рекомендують наступний алгоритм дій для надання правильної та своєчасної допомоги при душевному болю Вашим близьким:

1. Забезпечте доречну атмосферу! Сядьте поряд з ним, при цьому розташуйтеся так, щоб Ваші очі були на рівні очей людини, яка відчуває біль.

2. Висловіть приємні почуття, які відчуваєте до сидячої перед Вами людині! Скажіть, що ви любите, цінуєте в людині, яка перед Вами! Важливо у прояві почуттів промовляти щось приємне, яке у вас є до нього. Намагайтеся висловити тільки те, що є правдою. У момент переживання душевного болю людина особливо відчуває брехню і фальш. Говоріть тільки те, що дійсно відчуваєте.

3. Будьте тотально поруч! У момент допомоги намагайтеся повністю сконцентруватися на людині, якій потрібна допомога. Не  відволікайтеся  на телефонні дзвінки та Ваші думки. Постарайтеся бути повністю «Тут і Зараз», тобто поряд з людиною. Той факт, що ви перебуваєте поруч, уважно слухаєте і співпереживаєте, вже буде допомагати людині зцілитися.

4. Не заважайте говорити, а заохочуйте висловитися.

• Уникайте помилкових розрадників, які вказані в тексті вище.

• Ненав'язливо  задавайте питання щодо болючої теми: «Що?», «Де?», «Коли?», «Як?».

• Не перебивайте і уважно слухайте те, про що говорить людина!

• Уникайте порад! Коли пройде етап бідкання людина сама прийме рішення або запитає Вашого ради.

• Приділіть стільки уваги людині скільки їй потрібно!

5. Пропонуйте пити чисту воду в процесі розмови. Необхідна саме чиста вода. Часто в момент переживання горя, через незнання, пропонують випити алкоголю. Запам'ятайте! Алкоголь є найсильнішим депресантом і від його вживання навпаки посилюється стан горя і печалі.

6. Скажіть, що ви завжди поруч і завжди на зв'язку! Якщо ви хочете дійсно допомогти, то тільки впевненість в тому, що ви в будь-який момент прийдете на допомогу, вже буде цілющим.

Пам'ятайте! Найлегше уникати, придушувати, заперечувати те, що трапилося. Говорячи про біль, ми вчимося примірятися з нею і жити далі повноцінним життям.

 

«Всередині ще тихенько щеміло щось, але це була доброчинна біль - так горять рани, перш ніж зарубцюватися назавжди».

Стефан Цвейг. Страх

 

Дотримуючись такого алгоритму допомоги, Ви допоможете своїм близьким подолати душевний біль і наблизиться до щасливого і повноцінного життя.

Не дайте собі і оточуючим Вас людей заховати біль глибоко і перетворити його в таємні сльози душі!

Будь ласка, подбайте про себе і Ваших близьких!

Бажаю вам щастя!

 

Підготувала практичний психолог

Центру в справах сім'ї та жінок

Деснянського району міста Києва

Марійко Марія

 

Категорія: Статті | Додав: desncenter (15.03.2016) | Автор: Практичний психолог, Марія Марійко
Переглядів: 6376
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]