РАЗОМ ДО ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ!
Головна » Статті » Статті » Статті

Як впоратися з кризовою ситуацією?

Кризова ситуація характеризується внутрішніми або зовнішніми подіями, що роблять неможливими звичну схему життя. Як правило, такі зміни супроводжуються негативними почуттями та думками, виникненням нового життєвого статусу. Кризовий період надає необхідність перегляду життя, зміною пріоритетів і цінностей. Це час змін.

  Невід'ємною частиною переживання кризи є тривога і стрес, почуття невизначеності. Криза передбачає втрату звичного способу життя і можливість переходу на новий. «Багато хто вважає стресом все, що відбувається з людиною, якщо вона не лежить у своєму ліжку» :-)

 Проте, кризові ситуації мають певні етапи як можливість їх розпізнати:

· первинна напруга. Людина починає розуміти, що відбуваються події, неприємні для неї, які вона не в силах контролювати;

· дезорганізація. Напруга розпалюється, ситуація ускладнюється, тривожність посилюється;

· поворотна стадія. Людина розуміє, що не в силах самостійно впоратися з ситуацією. Це переломний момент. Стадія характеризується тим, що людина вирішує все поміняти, що може прийняти як негативну сторону (наприклад, думки про суїцид), так і позитивну;

 · реорганізація. Людина переоцінює ситуацію, знаходить нове розуміння проблеми;

· відноновлення. Встановлюється нормальний рівень функціонування, повертається відчуття життєвої стабільності.

 

 В нормальному перебігу кризової ситуації, людина проходить послідовно всі стадії, в анормальних - застряє на одній з них.

Якщо перші дві стадії проходять несвідомо, інші - вимагають вольового зусилля, деякі люди справляються самостійно, а деяким необхідна професійна психологічна допомога, особливо при застряганні на одній зі стадій.

Людина, яка пережила кризу, стає сильнішою, набуває досвіду. Треба розглядати його в позитивному ключі, як би боляче і важко вона не проходила. В кінцевому результаті на їх тлі ми розвиваємо в собі нові необхідні нам якості, які в спокійний період не з'явилися б.

    Що робити, якщо ви зіткнулися з кризою:

  1. по-перше, прийміть ситуацію такою, яка вона є, не будуйте ілюзій. Позбавтеся від негативних думок, агресії, злості;
  2.  Уникнення - це не вихід. Не варто ховати голову в пісок і ігнорувати те, що відбувається. Для вирішення проблеми вам все-таки доведеться зробити певні дії або змінити щось в собі. Одним з деструктивних способів є «уявне» полегшення свого душевного стану за допомогою алкоголю і інших засобів. На якийсь короткий час це допоможе вам заглушити переживання, однак, не вирішить проблему, а швидше створить нову – алкоголізм.
  3.  Відпочиньте, не зациклюйтеся на негативних думках. Займіться спортом, він дозволяє знизити напругу і дає емоційну розрядку; прочитайте книгу або подивіться фільм.
  4. Допомагайте іншим людям. Навколо напевно є багато людей, які опинилися в ще більш складній ситуації, кому набагато гірше і важче, ніж вам. Надаючи допомогу таким людям, ми самі долаємо свою особистісну кризу. Це дозволяє переключатися з власних переживань на переживання інших людей.
  5.  Живіть в поточному моменті. Відпустіть минуле, його вже не повернеш,  Але також і не налаштовуйте себе на похмуре майбутнє.
  6.  Знайдіть сенс. Навіть в самих страшних і нестерпних, нелюдських умовах, люди знаходять сенс.
  7.  Візьміть із ситуації нові можливості.  Внутрішня напруга мобілізує додаткові ресурси і мотивацію діяти.
  8.  Переосмисліть ситуацію. Постарайтеся подивитися на ситуацію з іншого боку. Уявіть, що ваша ситуація, не ваша і належить комусь із ваших знайомих. Спробуйте подивитися на проблему зі сторони, а ще краще – зверху. Як би ви відреагували на таку ж ситуацію, яка трапилася з вами, якби вона була у героя фільму або книги? Ви б розцінили її як важку чи ні? Які б дії ви б підказали  герою, щоб він міг впоратися з нею?

 

Криза - це завжди неприємно, але це не безвихідь. Вирішуючи її ви виходите на новий етап свого розвитку. Пам'ятайте, що криза це, перш за все, можливості. Самовдосконалення, досвіду, мудрості, адже в цьому наше основне завдання на планеті Земля.

 

 

Підготувала:

практичний психолог,

Мар`яна Квятковська

Категорія: Статті | Додав: desncenter (29.09.2016) | Автор: практичний психолог, М. Квятковська
Переглядів: 859
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]