РАЗОМ ДО ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ!
Головна » Статті » Статті » Статті

Здоровий спосіб життя?

Здоров’я – це стан повного фізичного, соціального та психологічного благополуччя, а не просто відсутність захворювання чи хворобливого стану. Здоровий спосіб життя – це все, що в межах сфери людської діяльності стосується збереження та зміцнення здоров’я.

Здорове життя є комплексним поняттям, яке складається принаймні з чотирьох складових: фізичного, психічного, соціального і духовного. Вибір способу життя, який робить людина, позначається на кожному аспекті її здоров’я.

Причини погіршення здоров’я можна представити таким чином:

  • значне скорочення особистих доходів і відповідне обмеження доступу до основних ресурсів, необхідних для підтримки та поліпшення здоров’я, таких, як нормальне харчування, освіта, служби охорони здоров’я тощо;
  • часткове або повне відчуження від мережі соціальної підтримки;
  • погіршення умов навчання та праці, обмеження можливостей для відпочинку;
  • обмеження можливостей для здорового розвитку дітей та молоді;
  • комерціалізація засобів масової інформації, яка ускладнює  пропагування пов’язаних із здоров’ям цінностей.

Ситуація значною мірою погіршилася внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших екологічних негараздів. Усе це спричинилося до виникнення  основних проблем із здоров’ям, включаючи вроджені вади.

 

Які ж проблемні чинники у сфері здоров’я молодої людини?

Серед молоді України поширеним явищем є тютюнокуріння, вживання алкоголю й наркотиків та небезпечний секс. Бажання «йти в ногу з часом» спонукає деяких молодих людей до прийняття моделі модного і стильного життя, яке для багатьох із них пов’язується із згаданими явищами.

Куріння є одним з основних чинників, що негативно впливає на нормальний розвиток та ріст молодої людини. Значна частина молоді вважає куріння цілком припустимим, навіть нормальним.

Алкоголізм та пияцтво є дуже поширеним явищем в Україні. Впродовж століть усі значні події святкуються тут з алкоголем і молодим людям смак спиртного знайомий ще з раннього дитинства, часто зі згоди батьків.

Досить небезпечним є вживання наркотиків . Як правило, перший контакт з наркотиками відбувається у віці 13-15 років. Зазвичай усе починається з експериментів з марихуаною, транквілізаторами та галюциногенами. Дехто пізніше переходить на вживання наркотиків ін’єкційним шляхом. Зростання наркоманії спостерігається з 80-х років минулого століття, а з 1992 року зафіксовано стрімкий його стрибок. Як показують соціологічні дослідження, офіційна статистика охоплює лише 10-20% від фактичної кількості тих, хто вживає наркотичні речовини.

Та сама тенденція, яка характеризує поширення наркоманії, проявляється і стосовно захворювань на ВІЛ та СНІД. Починаючи з 1995 року, темпи поширення ВІЛ-інфекції значно зросли. До цього вона передавалася статевим шляхом, однак на сьогодні ВІЛ-інфікування стало поширеним серед ін’єкційних наркоманів

Зважаючи на кількість молодих людей з різними видами нездорової поведінки, є підстави бити на сполох. Значна частина молодих людей курить, вживає алкоголь і практикує небезпечний секс. Кількість молодих людей, що вживають нелегальні наркотики, та хворих на СНІД швидко зростає.

 

Які ж стратегії формування здорового способу життя?

 

До основних стратегій належать:

  • валеологічна освіта: забезпечення всім причетним, у тому числі самим дітям та молоді, знань про загальні моделі та специфічні проблеми індивідуального здоров’я та системи охорони здоров’я;
  • обмін інформацією щодо здоров’я: забезпечення людям, у тому числі молоді, точної інформації про поточний стан їхнього здоров’я і можливості вирішення окремих проблем зі здоров’ям за допомогою цілеспрямованої діяльності;
  • державна політика щодо поліпшення здоров’я населення: розробка політики у різних галузях, що мають вплив на здоров’я;
  • залучення молоді, інших людей,соціальних груп та громад: захист прав кожного на здорове життя шляхом використання законодавчих ресурсів,методів самоконтролю та пошуку компромісів з промисловими, бізнесовими та іншими структурами, чия діяльність негативно впливає на здоров’я;
  • самодопомога та взаємодопомога: вироблення у молоді та інших вікових груп особистих навичок з формування здорового способу життя, особистої культури безпеки та активної громадської позиції, адже кожна людина це цінність сама по собі і головне, щоб це усвідомлювала вона сама. Пам`ятаймо, що основною є позиція власне людини (дитини, підлітка) і варто попрацювати над її становленням.

 

 

Підготувала

Заступник директора                                                                К. Гарник

Категорія: Статті | Додав: desncenter (17.10.2016) | Автор: заступник директора, К. Гарник
Переглядів: 466
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]