РАЗОМ ДО ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ!
Головна » Статті » Статті » Статті

Що таке здоровий спосіб життя та чому за нього потрібно боротись?
Що таке здоровий спосіб життя? Це активна діяльність, спрямована на збереження та укріплення здоров'я. Здоров'я є умовою для розвитку інших сторін та аспектів життя особи та необхідне для боротьби з факторами ризику, вплив яких може призвести до виникнення захворювань.
Стан здоров'я на 50% залежить від способу життя, який в свою чергу на 30% залежить від адекватної, правильно організованої рухової активності.
Інші 50%: від екології-20%, спадковості-20%, медицини-10%
Для правильної та ефективної оранізації здорового способу життя необхідно систематично дотримуватись наступних рекомендацій:
-достатня рухова активність
-правильне харчування
-наявність чистого повітря та води
-загартовування
-дотримання правил особистої гігієни
-відмова від шкідливих звичок
-раціональний режим праці та відпочинку
Отже,здоровий спосіб життя — це система, що складається із трьох взаємопов'язаних елементів, або “культур”:
-культури харчування
-культури рухової активності
-культури емоцій
В здоровому способі життя культура харчування є базисом, що впливає на рухову активність та емоційну стійкість.
Культура рухової активності є запорукою життя. Від гіподинамії (хвороба цивілізації, що означає низьку рухову активність людства).
Щодо культури емоцій, то всі відчували на собі руйнівну силу негативних емоцій, та життєстверджуючу позитивних.
Дана інормація для нас не є новою, просто оформленою в певну теоретичну структуру.
Які ж думки виникають у свідомості кожного коли він чує про необхідність здорового способу життя, згубність шкідливих звичок, наслідки недоїдання, переїданя, ожиріння, малої рухової активності? А їх маса, і всі вони різні. Наприклад:
-“Це не для мене, я й так настільки втомлююсь на роботі, що сил (часу, бажання) немає на зарядку, басейн...прогулянку перед сном і т.д. В цей час я краще відпочину перед телевізором за улюбленим серіалом (вип'ю пивка з друзями, з'їм шоколадку, щоб на душі стало легше, викурю цигарку).
Це ЛІНЬ чи ВТОМА? А може БАЙДУЖІСТЬ до власного тіла? А може ми не любимо себе такими як ми є?
Які замінники ми обираєм здоровому способу життя? Мабуть всі про них знають і використовують сумлінно, набираючи зайві кілограми, відчуваючи втому після сну, “розбитість протягом дня” чи ходячи по кабінетам лікарів з новими скаргами. Недарма відомою є фраза “всі хвороби від нервів”. На даний час широко розповсюдженою стає така галузь як психосоматика. Тобто, часто причинами симптомів на тілесному рівні стають психологічні причини. Тут людина й починає оббивати пороги лікарів з ціллю діагностики її хвороби, адже в неї “болить”, а жодні діагностичні пристрої не знаходять ніяких змін в організмі. Це на початкових стадіях, потім може статись так, що психологічна проблема є настільки глибокою, що й тіло відповідає “реальною хворобою” аби якось справитись із нею. Отже, симптом — це є вихід емоційних переживань, часто невідреагованих, задавнених проблем на рівень болю в тілі, або на рівень реального захворювання.
Як в “домашніх умовах” боротись зі стресом?
Наведу одну із “швидких” технік дихальної релаксації. Цей метод, розроблений Еверлі (Everly G. S., 1981), призначений для прискореного викликання (30-60 секунд) стану релаксації. Дослідження показали, що він ліквідує м’язову напругу й суб’єктивне відчуття тривоги, а також має деякий потенціал для зниження частоти серцевих скорочень.
Інсрукція методу: Етап 1: «Займіть зручне положення. Покладіть ліву руку (долонею вниз) на живіт, точніше, на пупок. Тепер покладіть праву руку так, щоб вам було зручно, на ліву. Очі можуть залишатися відкритими, однак із закритими очима буде легше виконувати другий етап вправи». Етап 2: «Уявіть собі порожню пляшку або мішок, що перебуває усередині вас – там, де лежать ваші руки. На вдиху уявляйте собі, що повітря входить через ніс, іде вниз і наповнює цей внутрішній мішок. У міру заповнення мішка повітрям ваші руки будуть підніматися. Продовжуючи вдих, уявляйте, що мішок цілком заповнюється повітрям. Хвилеподібний рух, що почався в області живота, переходить у середню й верхню частини грудної клітки. Повна тривалість вдиху для першого й другого тижня занять повинна становити 2 секунди, потім, у міру вдосконалювання навички, її можна збільшити до 2,5-3 секунд». Етап 3: «Затримайте подих. Зберігайте повітря усередині мішка. Повторюйте про себе фразу: “Моє тіло спокійне”. Цей етап не повинен тривати більше 2 секунд». Етап 4: «Повільно почніть видихати – спустошувати мішок. По мірі того як ви робите це, повторюйте про себе фразу: “Моє тіло спокійне”. З видихом відчувайте, як опускаються підняті раніше живіт і грудна клітка. Цей етап не повинен тривати менше двох попередніх, а через 1-2 тижні занять його можна збільшити на 1 секунду. Етап 1 необхідний тільки протягом приблизно першого тижня, поки ви навчаєтеся глибокому подиху. Коли ви опануєте цією навичкою, то зможете його пропускати. Повторіть цю чотириетапну вправу підряд тільки 3-5 разів. Якщо у вас з’явиться запаморочення, зупиніться. Якщо при наступних заняттях запаморочення відновляються, просто скоротіть тривалість вдиху й (або) число виконуваних підряд чотирьохступеневих циклів. Оскільки цей варіант релаксації носить характер навички, можна практикувати його щонайменше 10-20 разів у день. Перетворіть його у ваш ранковий, денний і вечірній ритуали, а також використайте в стресових ситуаціях. Спочатку ви можете не помітити ніякої негайної релаксації. Однак після 1-2 тижнів регулярних занять ви будете здатні на час розслаблюватися “моментально”. Пам'ятайте, що, якщо ви хочете опанувати цією навичкою, ви повинні займатися систематично. Регулярне послідовне виконання вправ в остаточному підсумку сформує у вас більше спокійне й м’яке відношення, свого роду антистресову установку, і коли ви будете потрапляти в стресові ситуації, то ви будете переживати їх менш інтенсивно».
Всі жінки знають прийом “прибирання нещодавно прибраної квартири”.. Фізична активність допомагає справитись з негативними емоціями, що викликає стресова ситуація. До фізичних методів належать не лише “розваги домогосподарок”, а й пробіжка на стадіоні, що поряд з будинком, футбол з друзями замість пивасіка в барі, а якщо не можете відмовитись від нього, то дозвольте собі пиво після запальної гри з командою сусіднього житлового району))), гра в бадмінтон (ліплення сніговика, сімейний похід на каток, на озеро) з дітьми (згадайте, коли ви востаннє проводили подібно час із власними дітьми, згадайте чому ви позбавляєте себе й дітей таких розваг, згадайте скільки радості і вдячності в очах власної малечі ви бачили після того), вмикніть музику, закружляйте в танку. Коли ви востаннє дозволяли собі це?
Не менш відомим методом “боротьби” зі стресом є метод — “коли я їм, то менш нервуюсь, або-солоденьке викликає покращення настрою”. Та цей метод є небезпечним, тому що борючись з одним ми набираєм зайві кілограми, а з ними ще й букет наслідків надмірної ваги. І чи є така боротьба зі стесом дійсно боротьбою, а не нищенням свого тіла?...
Словосполучення “зарядка вранці” викликає у нас або думки “ні, я не буду робити її, адже і так рано встаю, на роботу спізнююсь, сніданок готую і т.д.” Якщо сказати “10 хвилинна зарядка вранці”, то звучить менш обтяжливо. Якщо запитати в себе що таке час в 10 хв? Це мало чи багато? А якщо висловитись “ 10 хвилинна зарядка вранці задля мого повного прокидання, бадьорості та активності вранці..... а при систематичному виконанні я стану себе почувати більш спроможним до діяльності протягом дня”? Відчуваєте як міняється усвідомлення здавалось би одного й того самого посилання. А якщо лягти спати на 10 хвилин раніше, щоб не відчувати себе обкраденим на 10 хв “ворогом на ім'я Зарядка” вранці. Ви розумієте, що “зарядка” як метафора..а на її місці можуть бути будь-які дії щодо власного здоров'я, як психологічного так і фізичного.
Питання в тому чому ми відкладаємо активне й здорове життя на потім..Почніть вже сьогодні бути чутливими до потреб власного тіла. Й воно віддячить вам новими силами й натхненням!!
Категорія: Статті | Додав: desncenter (20.01.2011)
Переглядів: 1297
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]