РАЗОМ ДО ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ!
Головна » Статті » Статті » Статті

«ЩАСЛИВІ РАЗОМ» І ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ТРЕБА

«Всі щасливі сім’ї є щасливими однаково, кожна нещаслива сім’я— нещаслива по-своєму». З думкою класика важко не погодитись, але виникають питання: Якими повинні бути стосунки між чоловіком та жінкою, щоб їх можна було б назвати гармонійними? Якими є найважливіші «компоненти» хороших відносин у парі? Що буває, якщо таких компонентів не вистачає?

Навряд чи всю багатогранність проявів почуття двох людей можна описати за допомогою абстрактних схем, проте деякі узагальнення все ж зробити можна. Опираючись на «Модель хороших стосунків», запропоновану психологом – транзактним аналітиком Л. Бойдом, зазначимо, що одним з найнеобхідніших їх компонентів є турбота, причому турбота взаємна. Масштаби і різновиди її проявів бувають дуже різними, та саме турбота дає відчуття безпеки, комфорту і затишку. Дефіцит турботи проявляється ж у обезцінюванні потреб іншого, байдужості до нього(неї).

Захоплення, щира відкритість, пристрасть, взаємне тяжіння є різними проявами близькості, важливої емоційної складової хороших стосунків. На початковому етапі розвитку стосунків близькість часто є домінуючою, вона дарує почуття закоханості і легкості. Втрата ж близькості і довіри може проявлятися у ревнощах, зрадах, зневазі до почуттів іншого.

Спільні базові життєві принципи, етичні норми та правила, погляди, щодо розподілу сімейних ролей дають у комплексі компонент, що має назву сумісність по цінностям. Наявність такої сумісності допомагає «дивитися в одному напрямку», дає відчуття взаємної поваги та спільності. Розбіжності у базових етичних питаннях породжують категоричність, непорозуміння, конфлікти інтересів, боротьбу за домінування у родині.

Ефективне партнерство, що проявляється у відповідальності, щодо власного вкладу у розвиток стосунків, у вмінні шляхом обговорення знаходити вирішення конфліктних ситуацій, виконувати взяті на себе зобов’язання. Порушення у цій сфері призводять до загострення сімейних конфліктів та суперечок.

Всі названі компоненти є рівнозначними і становлять базис для будівництва глибоких, щирих та гармонійних партнерських стосунків. Порушення ж у зазначених сферах є вагомою перепоною до такої розбудови. Проте, психологічна практика свідчить, що при наявності усвідомленої важливості саме цих стосунків для обох партнерів, можна успішно долати майже будь-які перешкоди.

Підготувала психолог Центру у справах сім’ї та жінок Деснянського району міста Києва

Н. Шишко

Категорія: Статті | Додав: desncenter (06.02.2015)
Переглядів: 557
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]