РАЗОМ ДО ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ!
Головна » Статті » Статті » Статті

Форми та риси насильства в сім’ї

„Б’є – значить любить”. Чи погоджуєтеся Ви з цим досить відомим висловом та чи доводилось Вам зтикатися на власному досвіді з таким проявом ніби-то „любові”?

Досить часто насилля в сім’ї пов’язане зі співзалежною поведінкою жертви. Що ж таке співзалежність? Це набір певних характерологічних рис особистості, пов’язаних з глибоким захопленням та сильною емоційною, соціальною і навіть фізичною залежністю від іншої людини. Іншими словами, це стан, коли людина так сильно сконцентрована на проблемах близької людини, що перестає задовольнять свої власні життєво важливі потреби, наприклад, відпочинок, нормальне харчування тощо. Співзалежність називають „сімейною хворобою” – і навіть більш серйозною, ніж сама залежність, адже окрім того, що людина перестає дбати про себе, співзалежна поведінка підтримує та сприяє прогресуванню залежності іншого члена родини. Необов’язково, щоб співзалежний був родичем, це може бути і просто близький. Найчастіше співзалежними стають батьки, партнери та діти залежних, які потім передають такі ж моделі поведінки своїм дітям.

До ознак співзалежності можна віднести низьку самооцінку; інфантильність; пасивно-агресивну поведінку; відчуття тривоги, провини і сорому; порушення ідентифікації власних потреб; бажання бути хорошим завжди і в усьому; прагнення врятувати залежного члена сім’ї, перевиховати його. Співзалежна людина повністю захоплюється контролем дій іншого.

Залежна поведінка завжди межує з насиллям. Те ж саме можна сказати і про співзалежність. Насилля в сім’ї може приймати різні форми: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне; виражатися у формі маніпуляцій, бути явним (звинувачення, приниження, відмова від спілкування, презирство) і прихованим, навіть соціально схвалюваним.

Що ж робити, якщо Ви виявили у себе ознаки співзалежності? В першу чергу, не намагайтесь це приховати і визнайте, що вам необхідна професійна психологічна допомога, оскільки її потребують не лише залежні, а й ті, хто знаходяться поряд з ними. Відчуйте, що Ви можете жити самостійно, без нав’язливої турботи і контролю над іншими. Пам’ятайте, що лише Ви можете покращити своє життя та розірвати замкнуте коло насилля.

Психолог Центру у справах сім’ї та жінок Деснянського району міста Києва

 А.Глушко

Категорія: Статті | Додав: desncenter (29.12.2014)
Переглядів: 736
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]