РАЗОМ ДО ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ!
Головна » Статті » Статті » Статті

Будьте щасливими!

Турботи, переживання, постійні клопоти, негаразди…  А так хочеться злагоди та щастя! Тільки от як стати щасливим? Як відчути повноту життя? Над цим питанням тисячоліттями розмірковували філософи, а останні 50 років до цих міркувань активно долучились і психологи. 

Долучилися не тільки роздумами теоретичними, але практичними діями та експериментами, бо з середини 60-х років ХХ сторіччя в США щастя стає об’єктом і предметом психологічних досліджень. Двадцять років тому виникає окрема галузь науки – позитивна психологія, завдання якої - з’ясування факторів, які сприяють процвітанню індивідів, Jрганізацій та соціальних груп.

Напрацювань за цей час зроблено чимало, та формат статті дозволяє зробити лиш невеличку замальовку.

Тож, чи знаєте ви, наскільки людина є господарем власного щастя?

Американський психолог, один із засновників позитивної психології, М. Селігман, вважає, що практично на 50%. Науковець навіть формулу спеціальну розробив:

Щ = І+О+В

де, Щ – щастя, яке людина відчуває; І – індивідуальний діапазон, визначає те, наскільки ми відчуваємо себе щасливими приблизно на 50%;

О – обставини (10%); В – фактори, що піддаються вольовому контролю (40 %);

Індивідуальний діапазон - генетично-обумовлений рівень, що є відносно стабільним протягом життя. До нього належать певні темпераментальні характеристики: швидкість протікання психічних процесів, сила та стабільність нервової системи, тощо.

Обставини – певні об’єктивні умови, в яких людина опиняється, або які обирає. Так, науковці встановили, що одружені люди, частіше характеризують себе щасливими, ніж холостяки; люди, які задоволені власною роботою також є більш щасливими. А от, наприклад, виграш в лотерею в довгостроковій перспективі людину більш благополучною не зробить.

Фактори, що піддаються вольовому контролю це якраз той діапазон, де людина вирішує, як їй сприймати ті умови, в яких вона живе; це той простір, яким кожна людина, при бажанні, може повністю керувати.

Тож як кожен з нас вже сьогодні може стати щасливішим?

І. Бонівел у своїй книзі «Ключі до благополуччя» дає наступні поради на цей рахунок:

  • Думайте про інших. Час від часу робіть добрі справи. Волонтерство, благодійність та навіть елементарне піклування про близьких і далеких сприяє збільшенню осмисленості власного життя, зростанню самоповаги та впевненості у власних силах.
  • Влаштуйте собі свято і насолодіться ним. Відчуйте радість буття, відволічіться від сторонніх думок та відчуйте яскраві переживання поточного моменту.
  • Усвідомлено вибирайте собі заняття, а не пливіть за течією. Свідомо організовуйте власний час: цікаве хобі, корисне навчання, приємне спілкування можуть істотно вплинути на переживання щастя, до того ж вони сприяють і особистісному зростанню.
  • Будьте вдячними. Час від часу зупиніться і подумайте про те, як вам пощастило. Пощастило жити, пощастило бути здоровим, пощастило бути вільними, пощастило мати певні соціальні блага.
  • Знаходьте нові способи робити звичні речі, щоб не засумувати. Змінюйте звичайні маршрути у прямому та переносному сенсі, це дійсно допомагає!
  • Більше рухайтесь. В здоровому тілі – здоровий дух. Під час активних фізичних вправ наше тіло виробляє так звані «гормони радості» - ендорфіни. Тож, коли вам сумно спробуйте замість того, що з’їсти шоколадку зробити цикл вправ – це і для фігури корисно, і настрій покращує.
  • Віддавайте перевагу близьким відносинам. Цінною є якість, а не кількість. Саморозкриття та співпереживання, взаємна підтримка та турбота – неоціненні багатства нашого життя.
  • Знаходьте власні життєві сенси. Чим більше відповідей ви зможете знайти на питання «Для чого я живу?», тим більш насиченим та повним ви це життя зможете зробити.

Тож, будьте щасливими! Це у Ваших силах!

Підготувала психолог Центру у справах сім’ї та жінок Деснянського району міста Києва

Н.Шишко

Категорія: Статті | Додав: desncenter (29.12.2014)
Переглядів: 688
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]